top of page



Természetismereti foglalkozások
A foglalkozások egy-egy nagyobb témakört dolgoznak fel. Az általános bevezetés után a részletek megismerése, tudnivalók elmélyítése kiscsoportos tevékenységekben történik.


A gyerekek szó szerint is "körbejárva a témát" mindegyik állomásnál más-más szempontból vizsgálhatják a kérdéskörhöz tartozó elemeket.
A hangsúly a minél közvetlenebb megtapasztaláson és felfedezésen van, amely az élővilág lényeit és jelenségeit közelebb viheti a tanulókhoz.
Interaktív, játékos módszerekkel, a gyerekek készségeit mozgósítva igyekszünk felszítani és megerősíteni kíváncsiságukat és érdeklődésüket, fejleszteni az önálló ismeretszerzés képességét.




A tevékenységek végén, ismét a teljes osztállyal, átismételjük a főbb motívumokat, látottakat, hallottakat, rögzítjük a leglényegesebb szempontokat.
A tevékenységeink alapvetően a természeti folyamatok, élőlények dinamikájához, évszakos változásokhoz igazítottak. Ugyanakkor természeti értékekhez kötődő jeles napok, évfordulók, ünnepek is alapul szolgálhatnak.




A pedagógusok és osztályok kérésére egyéb természetismerettel kapcsolatos foglalkozásokat is kidolgozunk. Ezek nem követik szigorúan az iskolai tantervek tartalmát, de támaszkodnak a környezetismeret, illetve biológia órákon elsajátított előzetes ismeretekre. Célunk ezek elmélyítése, bővítése és kontextusba helyezése és egy átfogó szemléletmód erősítése.
Mindenekelőtt a gyerekek legelemibb tulajdonságait vesszük alapul, amelyek a környező világ iránti nyitottság, az ösztönös rácsodálkozás és a csillapíthatatlan tudásszomj. Ezek megőrzésére és erősítésére törekszünk az élővilággal való megismerkedésük során is, amely - kiváltképp nagyvárosi környezetben - külön odafigyelést igényel.




Kirándulások és
táborok

Fontosnak tartjuk a terepen való tanulást, ezért igyekszünk minél több szabadtéri tevékenységet szervezni. Legtöbbször Kolozsvár környékén barangolunk, közben megállunk növényeket, állatokat, gombákat azonosítani, illetve a telefonra letölthető GPS alkalmazások használatát is gyakoroljuk a nagyobbakkal.



Ⓒ Pénzes Janka
2021-ben először szerveztünk természetismereti táborokat 5-8. osztályosoknak Szenétén, a BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet kutatóházában és Vármezőben a kolozsvári tranzit.ro Aster projektházában.
Kulcsszavak: tábortűz, közös főzések, barkácsolások, természetismereti séták, drámapedagógiai foglalkozások Nádasdi Csilla Emese vezetésével.
2022-től rendszeressé váltak a kolozsvár környéki természetismereti kirándulások, először elemi osztályosoknak és szüleiknek, majd kamaszoknak és fiataloknak is.




TETE - TErmészetismereti TErem

A TETE keretén belül minden héten más és más témával foglalkozunk, igazodva az évszakhoz illetve az aktuális látnivalókhoz vagy eseményekhez. Az év folyamán olyan témákat érintünk és boncolgatunk, mint az őszi termések, vonuló és áttelelő madarak, hogyan készülnek az élőlények a télre, milyen élőlények köthetőek Mátyás királyhoz, mi a beporzás és ki/kik végzik azt, milyen tavaszi növényeket láthatunk egy-egy kirándulás alkalmával, mi a különbség a hüllők és kétéltűek között, és még sok más.


A tevékenységeken nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a gyerekek közelről megnézhessék kézi nagyítóval, binokuláris nagyítóval, vagy akár kézbe vegyék azt amiről épp tanulunk. Készlettárunk tartalmaz agancsokat, szarvakat, koponyákat és egyéb csontokat, bundákat, kígyóbőrt, magvakat, leveleket, rovar preparátumokat, tollakat, madárodút és etetőt, rovarhotelt.






bottom of page